Jak rozpoznać fałszywe aktualizacje

Podczas surfowania po Internecie nagle pojawia się okno lub pasek w jasnym kolorze: „Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj tutaj! ” Jako czytelnik PCtipp wiesz, że szybkie instalowanie aktualizacji oprogramowania pomaga trzymać z dala wirusy i trojany. I to jest dokładnie to, z czego korzystają cyberprzestępcy: strzeż się odpowiadania na oferty aktualizacji, które nagle pojawiają się, a które znajdziesz gdzieś w Internecie.

Uaktualnij sterownik? Nie, dziękuję! Nie przez pole reklamowe © PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Przykład (na zdjęciu powyżej, po prawej) jest stosunkowo nieszkodliwy. W tej formie jest nadal w połowie rozpoznawalny jako reklama internetowa. Chodzi jednak o to, że każdy – w tym przestępca – może zarezerwować reklamę online. Bardzo niewielu sprzedawców powierzchni reklamowych może całkowicie wykluczyć możliwość lądowania użytkownika na podejrzanej stronie internetowej po kliknięciu w baner. Istnieją również banery reklamowe, które wyglądają jak okna dialogowe z systemu Windows lub jednego z twoich programów, na przykład skanera antywirusowego. Wprowadzające w błąd wyskakujące okienka są jeszcze gorsze. Podczas surfowania otwiera się dodatkowe małe okienko. Kilka lat temu były to prawdziwe utrapienie.

Niektóre wyglądały jak okna dialogowe aktualizacji lub komunikaty o wykryciu wirusa. Niezliczeni niedoświadczeni użytkownicy ulegli takim oszustwom. Zamiast aktualizacji lub lekarstwa na wirusy, dostali szkodnika. Wyskakujące okienka są teraz ukrywane w większości przeglądarek; ale nie możemy wykluczyć, że takie sztuczki wciąż krążą. Co zrobić, jeśli podczas surfowania w sieci pojawi się komunikat o aktualizacji? W końcu nie chcesz przegapić ważnej aktualizacji. Możemy Cię uspokoić: żaden producent oprogramowania nie jest tak złośliwy, żeby pokazać naprawdę ważną aktualizację tylko raz. Większość programów możesz sprawdzić samodzielnie w dowolnym momencie. Wszystkie przyciski aktualizacji i okna dialogowe, które napotykasz na stronach internetowych, mogą – nie powinno – zostać całkowicie zignorowane.

Ujawnianie fałszywych aktualizacji

Jeśli podejrzewasz, że powiadomienie o pobraniu może nie być prawdziwą aktualizacją, zamknij przeglądarkę internetową. Aby to zrobić, nie tylko zamknij bieżące okno przeglądarki, ale także całkowicie zamknij przeglądarkę internetową. To zawsze działa najlepiej we wszystkich programach do surfowania, w tym Microsoft Edge i Internet Explorer: Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w zasobniku systemowym aktywnej przeglądarki internetowej. W menu kontekstowym przechodzi do Zamknij wszystkie okna.

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na symbol paska zadań przeglądarki internetowej wyświetla polecenie Zamknij wszystkie okna © PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

W Firefoksie dostępna jest również opcja wyjścia: naciśnij Alt + D, aby otworzyć menu ukrytych plików i kliknij Wyjdź. I dwie alternatywy dla całkowitego zamknięcia Google Chrome: naciśnij Ctrl + Shift + Q lub kliknij Wyjdź w menu Chrome. Dlaczego ćwiczenie? Po prostu: jeśli w rezultacie zniknie również rzekoma aktualizacja lub okno wykrycia wirusa, było to fałszywe.

GMX promuje nową wersję Firefoksa na czerwonym pasku powyżej; Doświadczenie pokazuje, że zawiera niechciane «prezenty» © PCtipp $ ('. magnificPopup'). magnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Podobne – choć nie przestępcze – oszustwo z rzekomymi aktualizacjami jest również stosowane przez portale internetowe, takie jak bezpłatny dostawca poczty e-mail GMX. Na przykład, jeśli Twój Firefox nie zainstalował jeszcze aktualnej wersji, na obrazku może pojawić się pasek podobny do tego. Naprawdę powinieneś otrzymać nowszą wersję Firefoksa po kliknięciu tego przycisku pobierania. Można jednak założyć, że GMX wbudował w nią również własną wyszukiwarkę, zakładki lub niektóre dodatki GMX. W końcu zazwyczaj możesz pozbyć się niechcianych dodatków za pomocą menu rozszerzeń w przeglądarce.

Wielu innych dostawców próbuje przekonać użytkownika do pobrania za pomocą nieco więcej niż tylko rzeczowych argumentów. Na niektórych portalach pobierania oprogramowania połowa sukcesu polega na tym, aby dowiedzieć się, który przycisk pobierania prowadzi do żądanego programu.

Zwodniczo umieszczona reklama w oprogramowaniu hasła KeePass © PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Zielony przycisk pobierania na obrazku jest np. reklamą i nie należy do programu opisanego na stronie. Jak na ironię, na stronie głównej narzędzia związanego z bezpieczeństwem, takiego jak KeePass, coś takiego nie powinno się wydarzyć. Ale i tak zrób to – a przynajmniej we wrześniu 2013 r.

Ale rzekome aktualizacje są nie tylko przekonywane do użytkownika w przeglądarce internetowej. Może się to również zdarzyć w wiadomości e-mail, wiadomości tekstowej lub dowolnej innej wiadomości, która trafi na Twój komputer lub smartfon. Zawsze patrz bardzo uważnie i nie klikaj żadnych linków w takich wiadomościach.

Przeczytaj następną stronę: Jak znaleźć prawdziwe aktualizacje